ویژگی ها و تغییرات لینوکس کرنل 5.14

Image not Found

در حال توسعه کمتر از دو ماه ، هسته لینوکس 5.14 ویژگیهای جدیدی را ارائه می دهد ، مانند ادغام عملکرد لایه های اصلی کرنل برای عملکرد بهتر و کنترل پهنای باند CFS ..

تغییرات لینوکس عمدتا مربوط به مباحث امنیتی بوده اند اما برخی از این تغییرات مربوط به مسائل سخت افزاری بوده اند..

به طور مثال یک کنترلر اولویت I/O برای گروه های کنترل که برای مدیریت اولویت درخواست های I/O ایجاد شده توسط گروه های مختلف یوزر ها، طراحی شده و همچنین یک درایور جدید PCI-over-virtio برای پشتیبانی از درایورهای PCI در یوزر‌مود درست شده است.

لینوکس 5.14 همچنین دارای خبرهای خوبی برای کاربران ARM 64 بیتی (AArch64) است زیرا ماژول مجازی سازی KVM (Kernel-based Virtual Machine) اکنون از افزونه برچسب گذاری حافظه ARM64 در مهمانان پشتیبانی می کند و در حال حاضر پیکربندی احراز هویت اشاره گر ARM64 به طور مستقل برای هسته و یوزر اسپیس امکان پذیر است..

اما میرسیم به مسائل امنیتی لینوکس 5.14 که در اصل بیشترین تغییرات در آن انجام شده است…

حوزه خاصی که هم برای کاربران سازمانی و هم برای کاربران ابری مورد توجه است ، همیشه امنیت است و برای این منظور ، لینوکس 5.14 با چندین قابلیت جدید کمک خواهد کرد. مایک مک گرات ، نایب رئیس ، مهندسی لینوکس در Red Hat به TechCrunch گفت که به روزرسانی هسته شامل یک ویژگی معروف به برنامه ریزی اصلی است که برای کاهش آسیب پذیری های سطح پردازنده مانند اسپکتر و Meltdown، که برای اولین بار در سال 2018 ظاهر شد. یکی از راه هایی که کاربران لینوکس برای کاهش این آسیب پذیری ها داشته اند ، غیرفعال کردن بیش از حد رشته در CPU ها و در نتیجه ضربه زدن به عملکرد است.

مک گرات توضیح داد: “به طور خاص ، این ویژگی به تقسیم وظایف قابل اعتماد و غیرقابل اعتماد کمک می کند تا در هسته اصلی مشترک نباشند ، سطح تهدید کلی را محدود کرده و عملکرد مقیاس ابری را نسبتاً بدون تغییر نگه می دارد.”

یکی دیگر از نوآوری های امنیتی در لینوکس 5.14 ، ویژگی است که بیش از یک سال و نیم در حال توسعه است و به حفاظت از حافظه سیستم به نحوی بهتر از قبل کمک می کند. حملات علیه لینوکس و دیگر سیستم عامل ها اغلب حافظه را به عنوان سطح حمله اولیه برای سوء استفاده هدف قرار می دهند. با هسته جدید ، یک قابلیت شناخته شده به نام وجود دارد memfd_secret () این یک برنامه در حال اجرا بر روی سیستم لینوکس را قادر می سازد تا محدوده حافظه ای را ایجاد کند که برای هیچ کس دیگر قابل دسترس نیست ، از جمله هسته.

مک گرات می گوید: “این بدان معناست که کلیدهای رمزنگاری ، داده های حساس و سایر اسرار را می توان در آنجا ذخیره کرد تا قرار گرفتن در معرض سایر کاربران یا فعالیت های سیستم را محدود کند.”

انتشار هسته 5.14 لینوکس طی دو ماه گذشته از هفت نامزد انتشار برخوردار بوده است و از مشارکت 1650 توسعه دهنده مختلف سود می برد. کسانی که به توسعه هسته لینوکس کمک می کنند شامل مشارکت کنندگان فردی و همچنین فروشندگان بزرگ مانند Intel ، AMD ، IBM ، Oracle و Samsung است. یکی از بزرگترین مشارکت کنندگان در انتشار هسته لینوکس ، واحد تجاری IBM Red Hat است. IBM به دست آورد Red Hat به ارزش 34 میلیارد دلار در معامله ای که در سال 2019 بسته شد.

مک گرات می گوید: “تقریباً در هر نسخه هسته ای ، ما قابلیت های بسیار ابتکاری را در 5.14 مشاهده می کنیم.”

در حالی که لینوکس 5.14 منتشر شده است ، اغلب زمان می برد تا در نسخه های سازمانی پذیرفته شود. مک گرت گفت که لینوکس 5.14 ابتدا در توزیع لینوکس Fedora در انجمن Red Hat ظاهر می شود و بخشی از نسخه بعدی Red Hat Enterprise Linux 9 خواهد بود. جرالد فایفر ، CTO برای فروشنده لینوکس سازمانی سوزا، به TechCrunch گفت که انتشارات شرکت openSUSE Tumbleweed شرکت او احتمالا شامل هسته Linux 5.14 در چند روز پس از انتشار رسمی خواهد بود. از نظر سازمانی ، وی خاطرنشان کرد که SUSE Linux Enterprise 15 SP4 ، که قرار است بهار آینده عرضه شود ، با Kernel 5.14 عرضه می شود.

Linus Torvalds

به روزرسانی جدید لینوکس نقطه عطفی برای سیستم عامل منبع باز است ، همانطور که 30 سال پیش در چهارشنبه گذشته بود که خالق لینوکس، لینوس توروالدز برای اولین بار این تلاش را به طور عمومی اعلام کرد. در آن زمان لینوکس از یک فعالیت سرگرم کننده به قدرت بخشیدن به زیرساخت های اینترنت تبدیل شد.

مک گرات اظهار داشت که لینوکس در حال حاضر ستون فقرات ابر مدرن است و Red Hat نیز از این که لینوکس ستون فقرات محاسبات پیشرفته است – نه تنها در ارتباطات مخابراتی ، بلکه در همه صنایع ، از تولید و مراقبت های بهداشتی گرفته تا ارائه دهندگان سرگرمی و خدمات ، بسیار هیجان زده است. در سال های آینده.

از نظر فایفر ، طول عمر و اهمیت مستمر لینوکس تا 30 سال آینده تضمین شده است. وی خاطرنشان کرد که در طول چند دهه لینوکس و منبع باز پتانسیل بی سابقه ای برای نوآوری به همراه باز بودن و استقلال ایجاد کرده است.

در صورت تمایل به تست لینوکس 5.14 ، می توانید لینوکس 5.14 را همین حالا از وب سایت kernel.org بارگیری کنید ، اما توصیه می کنم قبل از به روزرسانی و یا نصب صبر کنید تا با خیال راحت به مخازن نرم افزاری پایدار توزیع GNU/Linux مورد علاقه خود برسد..

منابع : 18Amlak, OMG! Ubuntu, Linux For Life, 9 To 5 Linux